А трябваше да е мъка, а стана като на шега!
Неочаквано лесно: перфектна чистота в двора! Звучи почти като шега, ама е напълно постижимо. Не е нужно да си майстор или градинар от 30 години, за да си оправиш терена. Малко търпение, малко замах и няколко точни действия – и си готов. Тревата вече не прилича на джунгла, саксиите не се чудиш дали са за цветя или за боклук, а гледката не те кара да обръщаш глава.
Идеи как да си постигнеш сам перфектна чистота в двора!
- Сортирай всичко, което се мотае из двора. Обикновено разни кашони, счупени саксии, старо барбекю и кофи се трупат и никой не ги закача. Почни с това – погледни какво реално ти трябва и какво само заема място. Натрупай го на купчини – за боклук, за рециклиране и ако трябва – за извозване на отпадъци. Не се колебай да махнеш всичко излишно, защото точно тия дреболии създават хаоса.
- Подрежи, отрежи, откоси. Няма какво да му мислиш. Вземаш ножица, тример, каквото имаш под ръка и минаваш всичко, което е превзело мястото. Храсти, бурени, клонки – всичко си има ред. Ако не можеш сам – търси си помощ за косене на трева и рязане на храсти. Дворът веднага почва да диша, а и изглежда съвсем различно.
- Изчисти и най-дребните боклуци. Опаковки, фасове, пясък, листа – все неща, които се натрупват с времето. Хвани една метла и чувал и ги събери. Ако има по-сериозни неща за махане – като стари мебели или тежки предмети, мисли за фирма за почистване на дворове, но важното е всичко да изчезне оттам.
Полезни съвети за поддръжка и бързо оправяне
- Вземи си време и не започвай в последния момент. Ако имаш само един следобед и се надяваш да приключиш целия двор, ще ти кипне още на втората кофа с боклуци. Направи си план – днес метеш, утре режеш, вдругиден събираш. Разделяй си задачите на малки парчета и всичко върви много по-лесно.
- Събирай боклука в здрави чували. Никой не иска накрая да събира разпокъсани торби с пръснато съдържание. Вземи здрави чували, които няма да се скъсат по пътя, особено ако мъкнеш клони, тухли или други гадости.
- Не пази стари неща „за всеки случай“. Ако не си го ползвал от три години, значи няма и да го ползваш. Всичко, което само пречи и събира мръсотия, е редно да си замине. Така ще ти е много по-леко да поддържаш чистота, без да се чудиш къде да местиш някоя излишна щайга или кофа.
- Гледай прогнозата за времето. Не почвай с големи очаквания, ако следобед ще вали. Едно е да си чистиш на слънце, друго е да газиш в кал и локви. Избери си хубав ден и работата ще върви двойно по-лесно.
- Поддържай редовно, не само преди гости. Много хора се сещат да чистят двора, чак когато някой им идва на гости. Истината е, че с по 10-15 минути на седмица, нещата изглеждат винаги добре и няма нужда от голямо чистене всеки месец.
Най-често задаваните въпроси
Колко време отнема да се изчисти двор, който не е пипан с месеци?
Зависи от размера и какво точно има в него. Ако има само бурени и боклуци, един уикенд стига. Но ако има и строителни отпадъци или ръждясали неща – може да отнеме доста повече.
Трябва ли специални препарати за почистване на двора?
Не, освен ако не чистиш нещо супер специфично като мазни петна, разтекла се боя или фекалии от животни. Иначе една кофа с вода и препарат вършат чудеса.
Мога ли сам да извозя всичко събрано от двора?
Ако имаш кола и време – да, но повечето боклуци са тежки или обемисти. Понякога е по-добре да се помисли за хамали за почистване и извозване, ако не ти се занимава.
На колко време е добре да се поддържа дворът чист?
Най-добре – веднъж седмично да минаваш на бързо с метла или тример. Ако го оставиш с месеци, ще стане като джунгла и тогава вече си е голяма играчка.
Какво да правя със старите саксии, метални кофи и други неща, които не ползвам?
Ако са здрави – дай ги на някой, който има нужда. Ако са счупени или ръждясали – събери ги и мисли за извозване на отпадъци или предаване на скрап. Важно е просто да не ги трупаш пак.
