Ред и чистота в мазето за нула време!

Уморен си от хаоса в мазето? Явно е време да се вземеш в ръце!

Ред и чистота в мазето за нула време! – не звучи ли като тотална фантастика? Обаче не е, ако знаеш как да го изиграеш умно. Мазето е като черната дупка на блока – хвърляш нещо там с мисълта „някой ден ще ми трябва“, ама онзи ден така и не идва. И така минават години, и нещата се трупат, прахолякът седи и всеки път като слезеш, излизаш с алергия. Е, край на тая схема. Време е за разчистване, ама без да ставаш луд. Само с няколко действия можеш да изчистиш бъркотията и да си върнеш контрола!

Как да направиш бързо и ефективно ред и чистота в мазето за нула време!

  1. Разделяй, не складирай. Първото нещо е да спреш да се лъжеш, че ще ти потрябват всички стари гуми, пружини, детски играчки от 90-те и кашони с какво ли не. Сложи всичко пред очите си и направи три купчини – остава, изхвърля се и се дарява. Ако не си го ползвал последните две години, значи е за вън. Ако мирише, ръждясало е или е с мухъл – направо в чувала!
  2. Погледни в ъглите – там се крият най-големите изненади. Там често се събират стари боклуци, найлони, буркани и кутийки без капачки. Пръскай с препарат, мети, хвърляй! Между другото, ако има и следи от животни, мухъл или гадории, сериозно обмисли дезинфекция на апартамент, защото там бактериите не си играят!
  3. Сортирай нещата, ама не на сляпо. Купи си здрави кутии с капаци и ги етикетирай – инструменти, зимни гуми, елха, боя, и така нататък. Не слагай всичко в един чувал и после да се чудиш къде ти е кабелът за зарядното от 2008-ма! Това е моментът да намалиш обема на всичко. Ако ти се свиди да го хвърлиш, поне го изнеси – има услуги като изпразване на апартаменти и къщи, които ще го откарат на място.
  4. Внимавай с кофите и бутилките. Ако пазиш стъклени буркани, спрейове, бои или химикали, проверявай ги да не са протекли. Такива неща могат да направят мазето ти пълен ад. Не чакай да стане фатално – грабвай, сортирай и ако трябва ползвай почистване на мазе от спецове.
  5. Не оставяй нищо на земята. Стелажи, рафтове и куки са твойте най-добри приятели. Дръж нещата над нивото на влагата, особено през зимата. Ако всичко лежи долу, при първата влага ще се напълни с гъбички и ще започне да смърди като стар вестник от соца!

Практични идеи как да задържиш реда в мазето?

  • След всяко слизане – 5 минути подреждане. Елементарно, но златно правило. Не оставяй боклуците да се трупат, оправяй по малко всеки път и няма да ти се наложи голяма акция отново. Така всичко ще си е на мястото, без да те хване яд.
  • Не складирай всичко наведнъж. Ако получиш нещо ново, преди да го метнеш в мазето, помисли два пъти – има ли място за него? Ще го ползваш ли скоро? Ако отговорът е „не“, значи и то трябва да замине.
  • Изхвърляне с причина. Когато махаш нещо, си казвай защо го правиш. Това ще ти помогне да се освободиш по-лесно от сантименталните боклуци, които само заемат място и събират прах без никакъв смисъл.

Най-често задаваните въпроси

Как да разбера дали нещо е за изхвърляне?
Ако не си го пипал последните две години и не можеш да си спомниш кога последно ти е трябвало, значи не ти трябва. По-добре без него, отколкото с него да си пълниш мазето.

Къде да изхвърля стари мебели от мазето?
Можеш да се обърнеш към извозване на стари мебели, вместо да ги разкарваш сам. Това пести време и нерви, особено ако са тежки и няма къде да ги оставиш.

Какво да правя с буркани и буркани с неясно съдържание?
Проверяваш дали са здрави. Ако не са – директно в чувала. Ако не знаеш какво има вътре – не рискувай, изхвърляй. Не си химик, не е нужно да правиш експерименти.

Има ли смисъл да мия мазето след почистване?
Да, има. Мръсотията по пода и в ъглите държи влага, мухъл и смрад. Хвани една кофа и препарат и го изтъркай, поне веднъж в сезона.

Колко често трябва да чистя мазето?
Минимум два пъти в годината – пролет и есен. А най-добре е да го следиш редовно и да не го оставяш да стане пак кочина, че после ще се чудиш от къде да почнеш.

Ред и чистота в мазето за нула време!
Scroll to Top